
Keď kataster mlčí. Dôsledky nečakaného výpadku na Slovensku.
Výpadok katastrálneho systému na Slovensku spôsobil značné komplikácie pre občanov, podnikateľov aj štátne inštitúcie. Bez prístupu k údajom nebolo možné vybavovať prevody nehnuteľností, čím sa oneskorili kúpy, predaje aj dedičské konania. Banky nemohli overovať vlastnícke práva, čo zastavilo čerpanie hypoték a úverov, a notári či realitné kancelárie ostali bez kľúčových informácií.
Okrem súkromného sektora zasiahol výpadok aj verejnú správu. Úrady a samosprávy sa nemohli dostať k dôležitým údajom o pozemkoch a budovách, čo narušilo územné plánovanie či výstavbu infraštruktúry. Stavebné povolenia a ďalšie právne úkony viazané na kataster sa oneskorili, čo spôsobilo frustráciu mnohým žiadateľom aj firmám.
Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky spustil následne novú webovú stránku, ktorá sprístupnila údaje z katastra nehnuteľností. Toto dočasné riešenie sa však nezaobišlo bez technických problémov, nakoľko po spustení na web prichádzalo obrovské množstvo dopytov. Viaceré služby sú do dnešného dňa nedostupné a štát stále pracuje na ich obnovení.
Celkový dopad výpadku ukázal, aká krehká je digitálna infraštruktúra štátu. Neaktuálne zálohovanie a technické problémy zdôraznili potrebu modernizácie a lepšieho zabezpečenia systému.
Realitný trh sa už ale pomaly začína vracať do normálu. Pokiaľ máte obavy ako postupovať v prípade, že kupujete alebo predávate nehnuteľnosť v súčasnej dobe, kedy nie sú služby katastra plne funkčné, kontaktujte realitného experta, ktorý vám vie v tejto zložitej situácii poradiť.