Slovákov láka kúpa nehnuteľností v zahraničí. Na čo si treba dať pozor?
03. 03. 2023

Slovákov láka kúpa nehnuteľností v zahraničí. Na čo si treba dať pozor?

V súčasnosti mnohých láka investovanie do kúpy nehnuteľnosti nielen na Slovensku, ale populárnou alternatívou sa stávajú zahraničné nehnuteľnosti. Apartmán či dom pri mori je obľúbeným spôsobom, ako spojiť príjemné s užitočným. Úspory investované do nehnuteľnosti sa nestratia a ani o ne majiteľ nepríde pre vysokú infláciu. Taktiež to mnohí berú ako možnosť zabezpečiť si ubytovanie vo svojej obľúbenej dovolenkovej destinácii a ešte k tomu aj čosi zarobiť vďaka prenájmu počas dovolenkovej sezóny. Hoci to znie ako dokonalý plán, môžu sa objaviť aj určité riziká.

Investovanie do nehnuteľností v zahraničí využívajú najmä ľudia s dostatkom vlastných financií. Ak sa aj vy rozhodnete ísť do takejto kúpy, treba byť opatrný a ponuku si dôkladne preveriť. Aby ste sa nestali obeťou podvodu, prípadne nezaplatili viac, ako je potrebné. Problém môže nastať v prípade, ak maklér, ktorý nehnuteľnosť predáva, nepozná všetky legislatívne aspekty danej krajiny či spôsob fungovania katastra nehnuteľností. Pokiaľ sa vyskytnú s nehnuteľnosťou nejaké problémy, po predaji ich musí riešiť nový majiteľ. Ak je teda nehnuteľnosť zadlžená, prípadne sú tam nejasnosti ohľadne platieb za energie, treba sa o týchto skutočnostiach informovať pred samotnou kúpou. Inak sa investícia môže vyšplhať na oveľa vyššiu sumu.

Najčastejšie chyby pri kúpe zahraničnej nehnuteľnosti vychádzajú z nesprávnej zmluvnej dokumentácie. Všetky zmluvy o prevode vlastníctva a postupy sa riadia zákonmi krajiny, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza a preto treba klásť dôraz na správnosť všetkých zmlúv ešte pred samotným podpisom. Dodatočné zmeny sa totiž robia veľmi ťažko, nakoľko je potrebné mať vôľu a písomný súhlas všetkých zmluvných strán.

Problémy môžu nastať aj pri platbách za energie. Kým u nás sú neplatiči po niekoľkých výzvach odpojení od dodávok energie, vody či plynu, inde to tak byť nemusí. Nehnuteľnosti v niektorých krajinách pri neplatení za energie nie sú odpojené a len im rastie dlh za nedoplatky. Pred podpisom zmluvy je tak dôležité, aby ste mali dôkaz o tom, že nehnuteľnosť nemá žiadne nedoplatky na energiách. Vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu. Taktiež je dôležité preveriť, či sa na nehnuteľnosť nevzťahujú nejaké bremená.

Netreba zabúdať na to, že v prípade, ak sa rozhodnete nehnuteľnosť v zahraničí využívať na prenájom, pravdepodobne budete musieť platiť dane, odvody, poplatky za odvoz smetí či iné lokálne poplatky v závislosti od krajiny a lokality. Potrebné je zvážiť aj geopolitickú situáciu a jej vývoj, či jazykovú bariéru. V neposlednom rade treba brať do úvahy aj náklady na správu nehnuteľnosti v zahraničí, ktorý zastreší všetky úkony týkajúce sa administratívy a starostlivosti o nehnuteľnosť v čase, kedy sa prenajíma.

Jana Vikrutová
Autor: Jana Vikrutová

Som realitná maklérka špecializujúca sa na predaj nehnuteľností v Senci a okolí pod hlavičkou realitnej kancelárie BRICK reality. Moja práca ma nesmierne baví a robím ju na špičkovej úrovni.

Pripravujem profesionálnu prezentáciu nehnuteľností (fotostaging, homestaging), pútavé fotografie, pôdorysy, točím videoprehliadky, pracujem na sociálnych sieťach...

A to všetko s jasným cieľom - predať vašu nehnuteľnosť za najvyššiu možnú cenu.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie