Zaujímavý nový trend v realitách
11. 11. 2025

Zaujímavý nový trend v realitách

Na Slovensku sa v uplynulých mesiacoch výrazne zvýšil záujem o menšie bytové jednotky, vrátane 3 izbových. Ich klesajúca výmera robí bývanie dostupnejším najmä pre mladých ľudí alebo investorov.

Developeri reagujú – stále menšia plocha

Tradičné trojizbové byty s výmerou 80 m² sú už čoraz zriedkavejšie. Bežnou praxou sa stali 3-izbové byty s rozlohou len tesne nad 50 m²; dokonca existujú aj jednotky pod 50 m².

Dôvody tohto trendu

Cenová dostupnosť – menšia plocha znamená nižšiu cenu, čo je rozhodujúce pri vysokých cenách materiálov, hypotékach a cenách pozemkov.

Rýchlejší predaj – malé jednotky sa predávajú prvé.

Investičná atraktivita

Malé, dobre riešené 3 izbáky sú momentálne považované za perspektívne investície – lichotivá kombinácia dostupnosti, požiadaviek trhu a potenciálu prenájmu či neskoršieho predaja.

Dopad mimo byty

Byty menšej výmery obetujú priestor, čo developeri kompenzujú tým, že čoraz viac investujú do kvalitných verejných priestorov, detských ihrísk, zelených okolitých zón a spoločenských zón.

Trend je jasný

Trojizbové byty strácajú na výmere, ich dostupnosť a efektivita sa stávajú prioritou. Aj keď menšie byty vyžadujú kompromisy, pri dobrej lokalite a dispozícii sa stávajú atraktívnou voľbou pre mladých, investičné portfóliá aj budúcich predajcov.

Jana Vikrutová
Autor: Jana Vikrutová

Volám sa Jana Vikrutová a som realitný maklér.

Mojou víziou je poskytovať takú kvalitu realitných služieb na Slovensku, ktorá prekoná očakávania klientov a nastaví nové štandardy profesionality a dôveryhodnosti v realitnom sektore.

Mojim poslaním je poskytovať špičkové realitné služby s cieľom predať majiteľom ich nehnuteľnosti za najvyššiu možnú cenu prostredníctvom profesionálneho prístupu, proaktívnej a úprimnej komunikácie.

Pripravujem profesionálnu prezentáciu nehnuteľností (kvalitné fotografie, pôdorysy, videoobhliadky, 3D scan, virtuálny staging), riešim správne nastavenie predajnej ceny, aktívne riadim predaj a v prípade viacerých záujemcov o kúpu nehnuteľnosti robím elektronické licitácie.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie