Úroky klesajú a hypotéky sú výhodnejšie. Čo sa zmení na realitnom trhu?
Znižujúce sa úrokové sadzby síce zvyšujú dostupnosť úverov, no konsolidačný balíček, ktorý pripravila vláda, môže spôsobiť rast cien nehnuteľností až takmer o 10%. Čo to znamená, ak sa rozhodnete pre kúpu vlastnej nehnuteľnosti?
Čo prinesie nová zmena stavebného zákona?
Nový stavebný zákon, ktorý nadobudne účinnosť od 1. apríla 2025, so sebou prináša množstvo významných zmien, ktoré by mali výrazne ovplyvniť výstavbu a stavebné konania na Slovensku. Nový stavebný zákon pozitívne vplýva na efektivitu procesov v oblasti výstavby, sľubuje výrazné zníženie administratívnej záťaže a vďaka nemu by mala byť posilnená profesionalizácia štátnej stavebnej správy. Čakajú nás svetlejšie časy?
Keď kataster mlčí. Dôsledky nečakaného výpadku na Slovensku.
Výpadok katastrálneho systému na Slovensku spôsobil značné komplikácie pre občanov, podnikateľov aj štátne inštitúcie. Bez prístupu k údajom nebolo možné vybavovať prevody nehnuteľností, čím sa oneskorili kúpy, predaje aj dedičské konania. Banky nemohli overovať vlastnícke práva, čo zastavilo čerpanie hypoték a úverov, a notári či realitné kancelárie ostali bez kľúčových informácií.
Správca bytového domu – dobrý pomocník alebo zbytočná funkcia?
Pokiaľ žijete v bytovom dome, s veľkou pravdepodobnosťou ste sa už stretli s osobou, ktorá je správcom bytového domu. Na čo slúži táto funkcia a ako vám môže správca bytového domu pomôcť? Je možné správcu vymeniť? Aj na tieto otázky máme odpoveď.
Ako predať nehnuteľnosť s nájomcami?
Vlastníte dom či byť ako investičnú nehnuteľnosť, máte v nej dlhodobých nájomníkov a plánujete predaj? Pravidlá pri predaji takejto nehnuteľnosti sú trochu iné ako pri predaji nehnuteľnosti, v ktorej bývate vy.
Ako bude vyzerať realitný trh v budúcom roku?
S kúpou neváhajte, s predajom počkajte. Realitný trh čakajú veľké zmeny a najmä zdražovanie. Daň z pridanej hodnoty vo výške 23% a znížené úroky na hypotekárnych úveroch môžu poriadne zamiešať situáciu na trhu s realitami. Ceny môžu vystreliť do astronomických výšok.
Do katastra sa už tak ľahko nedostaneme. Aké zmeny prinesie novela zákona?
Už dlhší čas sa rozpráva o novele zákona, ktorá plánuje zásadné zmeny pre zisťovanie údajov z katastra nehnuteľností a zároveň sa plánujú aj zmeny pri podávaní návrhov na vklad kúpnych a darovacích zmlúv.
Rodina ako podnájomníci? Poznáme riešenie, ktoré ochráni aj majteľa bytu
Získať prenájom ako mladá rodina býva častokrát veľmi zložité, najmä pokiaľ sú v rodine maloleté deti. Dieťa je chránená osoba a ak aj vznikajú komplikácie, napríklad s neplatením nájmu, majiteľ bytu nezmôže nič, nakoľko rodinu s maloletým dieťaťom vyhodiť nemôže. Ak máte uzatvorenú zmluvu a nie ste s nájomníkmi spokojní, napríklad z dôvodu neplatenia či neprispôsobivosti, musíte im zo zákona nájsť náhradné bývanie.
Končí vám fixácia hypotéky? Tieto tipy vám pomôžu ušetriť.
Hypotéka je pre mnohých z nás dlhodobým záväzkom, ktorý si vyžaduje starostlivé plánovanie a sledovanie. Ak sa blíži koniec fixácie úrokovej sadzby, je dôležité zvážiť, aké kroky podniknúť ďalej. Úrokové sadzby sa od doby, kedy ste si hypotéku brali, mohli výrazne zmeniť, a preto je potrebné vedieť o ďalších možnostiach. V tomto článku vám ponúknem niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní, čo robiť po skončení fixácie hypotéky.
Aj nájom sa môže predražiť. Na čo si dať pozor?
Pri vytváraní nájomnej zmluvy je dobré si v podmienkach nájmu uviesť presné povinnosti a práva oboch strán. Pokiaľ sa tak neudeje, môžu neskôr vznikať problémy, ktorými trpí jedna alebo druhá strana. Jedná sa najmä o investíciu do bytu, ktorý je v nájme. Kto má čo zaplatiť? To je otázka, ktorú rieši mnoho nájomníkov a prenajímateľov.