Predávate byt s hypotékou? Takto by ste mali postupovať
26. 11. 2021

Predávate byt s hypotékou? Takto by ste mali postupovať

V súčasnosti nachádzame v ponuke realít čoraz častejšie byty alebo nehnuteľnosti, na ktoré majú majitelia hypotéku. Je vôbec možné predať byt, ktorý je zaťažený hypotékou? Čo to znamená pre predávajúcich a pre kupujúcich?

 

3 najčastejšie klamstvá realitných maklérov
07. 10. 2021

3 najčastejšie klamstvá realitných maklérov

Mnohí z nás sa už počas svojho života stretli s realitným maklérom, či už pri kúpe, alebo predaji vlastnej nehnuteľnosti. Tí, ktorí ste nehnuteľnosť cez realitného makléra nekupovali ani nepredávali, ste však už určite počuli o rôznych podvodných praktikách. Áno, je to bohužiaľ tak. V každom odbore sa nájdu nečestní ľudia. Aby ste sa podobným skúsenostiam vyhli, uvádzam vám 3 najčastejšie nekalé spôsoby konania v oblasti realít.

Rýchly výkup nehnuteľností a peniaze na ruku. Skutočne sa to oplatí?
17. 08. 2021

Rýchly výkup nehnuteľností a peniaze na ruku. Skutočne sa to oplatí?

Ocitnete sa v situácii, keď potrebujete rýchlo predať svoju nehnuteľnosť. Máte na to svoje dôvody a premýšľate, ako to urobiť čo najrýchlejšie a najvýhodnejšie. Odrazu natrafíte na reklamu o rýchlom výkupe nehnuteľností s peniazmi na ruku. V poslednej dobe na mňa tento typ reklamy doslova „vyskakuje“. Ale oplatí sa to? Ako na takomto predaji neprerobiť?

Poistenie majetku = pokojný spánok
08. 06. 2021

Poistenie majetku = pokojný spánok

Zadovážili ste si vlastné bývanie a hovoríte si, že ste doňho investovali toľko, že už nehodláte obetovať ani cent? Omyl! Doslova pár eur vás môže zachrániť pred stratou nemalej sumy peňazí. Poistenie nehnuteľnosti je veľmi starou, priam historickou záležitosťou. Vzniklo ešte v stredoveku ako reakcia na častý výskyt požiarov, ktoré sužovali obyvateľov a ničili celé mestá. Postupom času pribúdali aj ďalšie riziká, proti ktorým sa ľudia nechávali poistiť.

 

Exkluzívny predaj. Zisk alebo risk?
26. 04. 2021

Exkluzívny predaj. Zisk alebo risk?

Plánujete predávať svoju nehnuteľnosť a riešite spôsob, ktorým predáte čo najlepšie a najefektívnejšie? Tak potom určite uvažujete nad tým, či budete predávať sami a ušetríte peniaze na provízii realitnej kancelárie, či dáte svoju nehnuteľnosť do ponuky viacerým realitným kanceláriám, alebo radšej stavíte na jedného koňa a rozhodnete sa pre „exkluzívny“ predaj. Napadá mi 5 dôvodov, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť.

 

Preberací protokol. Nie je to len zbytočná byrokracia?
26. 03. 2021

Preberací protokol. Nie je to len zbytočná byrokracia?

Pri predaji alebo prenájme nehnuteľnosti sa podpisom zmluvy a odovzdaním kľúčov celý proces prevodu alebo prenájmu ani zďaleka nekončí. Je veľmi dôležité nehnuteľnosť poriadne odovzdať a prebrať. V kúpnej alebo nájomnej zmluve sa zvyčajne uvádza vybavenie, s ktorým sa nehnuteľnosť predáva či prenajíma. Avšak skutočný stav a vybavenie nehnuteľnosti je dôležité zakotviť práve v preberacom protokole, ktorý obe zmluvné strany podpisujú v deň jej odovzdania. Pretože len čo je napísané, je aj dané.

Predávať nehnuteľnosť počas pandémie alebo radšej počkať?
28. 02. 2021

Predávať nehnuteľnosť počas pandémie alebo radšej počkať?

Mnohí z nás trávia vplyvom pandémie oveľa viac času doma, či už kvôli obmedzeniu vychádzania, homeofficu alebo dištančnému vzdelávaniu detí. A tak začíname prehodnocovať naše bývanie, ktoré nám doposiaľ vyhovovalo. Odrazu zisťujeme, že potrebujeme väčší priestor alebo by sme uprednostnili úplne inú lokalitu. Má však vôbec zmysel uvažovať o predaji a kúpe nehnuteľnosti počas pandémie?

Ako kúpiť stavebný pozemok
03. 02. 2021

Ako kúpiť stavebný pozemok

Čo všetko by ste mali o stavebnom pozemku vedieť predtým, ako sa ho rozhodnete kúpiť? Určite už máte predstavu, akú veľkú záhradu by ste chceli mať. 1 000 a viac metrov štvorcových? To si vie predstaviť asi každý, ale na začiatku netreba mať veľké oči. Ak plánujete výstavbu menšieho rodinného domu či bungalovu, veľká záhrada môže byť na príťaž. Budete mať dosť času na kosenie trávnika každé dva týždne? Pokiaľ chcete bývať desať minút od centra mesta, je na mieste otázka, či je možné pozemok v takej výmere vôbec zohnať. Spravidla platí, čím bližšie k mestu, tým sú pozemky menšie a drahšie. Ak sa rozhodnete pre kúpu malého pozemku (pod 500 m2), treba si naopak zvážiť, či má pozemok postačujúce rozmery, aby ste pri výstavbe vedeli dodržať všetky právne normy.

Máte problém so splácaním hypotekárneho úveru? Riešte to v predstihu!
04. 01. 2021

Máte problém so splácaním hypotekárneho úveru? Riešte to v predstihu!

Pandémia tento rok narušila mnohé plány. Veľa ľudí prišlo o prácu alebo sa výrazne znížili ich príjmy. Aj preto banky poskytovali počas prvej vlny pandémie možnosť odkladu splátok. To na chvíľu pomohlo, ale poplatky aj úroky museli dlžníci zaplatiť tak či tak a mnohým sa tak hypotéka predĺži a zároveň aj predraží. Ak však nechceli prísť o strechu nad hlavou, bolo potrebné využiť aj túto možnosť so všetkými jej plusmi a mínusmi. Dlžníci mohli o takýto odklad požiadať len raz, a to po dobu maximálne deväť mesiacov. Výhodou tohto odkladu bolo, že teraz nemajú zápis v úverovom registri, ktorý by im mohol v budúcnosti skomplikovať čerpanie ďalších úverov. Postupne sa však mnohým odklady splátok končia a musia splácať plnú sumu splátky.

Openoffice sa počas pandémie zmenil na homeoffice. Čo to znamená pre komerčné nehnuteľnosti?
26. 11. 2020

Openoffice sa počas pandémie zmenil na homeoffice. Čo to znamená pre komerčné nehnuteľnosti?

Hoci začiatkom roka investície do co-workingových priestorov a kancelárií stúpli a v prvej polovici roka bol medziročný nárast až o 46%, súčasná situácia investorom nenahráva. V mnohých firmách sa zistilo, že zamestnanci môžu a dokážu pracovať z domu, niektorí dokonca efektívnejšie ako v práci. Zamestnávatelia taktiež zistili, že tým, že sú zamestnanci doma, majú niečo ušetrené, nakoľko energie, paušálne výdavky sú nižšie a zamestnanecké benefity ako pitný režim či občerstvenie platiť nemusia vôbec.